top of page

Kluczowa rola Art Consultanta na rynku sztuki.

Jakie są pułapki dużych portali masowo sprzedających sztukę? Czym jest art consulting? Jak współpracować z art consultantem? Między innymi na te pytania odpowiemy w artykule.


Rzadko kiedy sztuka była tak dostępna, dla tak wielu osób. Podczas gdy kiedyś ludzie mogli nabywać dzieła sztuki wyłącznie w galeriach czy bezpośrednio od artystów, teraz istnieją niezliczone zasoby internetowe, które sprawiają, że sztuka jest dostępna dla każdego, w zaledwie kilka minut. Mimo, że z jednej strony demokratyzacja dostępu do sztuki jest pożądanym zjawiskiem, to spowodowała również napływ dzieł o niskiej wartości, co sprawia, że tak istotna jest umiejętność rozróżnienia, w które dzieła warto inwestować.

Pułapki dużych portali sprzedających dzieła sztuki.


Oczywiście, tak jak na pchlim targu można znaleźć oryginalny wazon ze szkła Murano, tak i na portalach posiadających w swojej ofercie tysiące dzieł sztuki, można trafić na nowatorskiego artystę. Jednak zbyt duży wybór może stanowić problem. I choć jest wielu renomowanych artystów, których prace dostępne są w wielu miejscach w internecie, to istnieje jednak wiele przykładów dzieł, które nie przeszłyby weryfikacji w cenionych galeriach sztuki.


Internetowy rynek zalany jest przez artystów, którzy albo ewidentnie podążają za trendami i powielają cudze pomysły, lub też tworzą słabe warsztatowo prace. Taki stan rzeczy budzi wątpliwości na temat sposobu weryfikacji artystów. Powstaje zatem pytanie: czy te portale są w stanie zaoferować wyselekcjonowany wybór artystów? Czy został on przeprowadzony pod kątem wartości artystycznej?


Trudno jest bowiem ocenić wartość dzieła przez ekran komputera, bez praktyki jaką posiada specjalista pracujący ze sztuką na co dzień. Niestety, często zdarza się, że kupując prace na takich portalach, skutkuje to poważnym rozczarowaniem kupującego. Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny. Wśród klientów portali, które oferują sztukę masowo, popularne jest przekonanie, że cena odzwierciedla jakość dzieła sztuki. Tymczasem na jego wartość wpływ ma wiele złożonych czynników, o których bez śledzenia na bieżąco rynku sztuki, nie sposób wiedzieć.


Art Consultant – Twój doradca w świecie sztuki.


Z wyżej wymienionych powodów internet nie jest wystarczającym źródłem, jeśli celem jest znalezienie nowatorskiej, świeżej i wartościowej sztuki. Dlatego art consultant (konsultant ds. sztuki), aby zagwarantować dzieła sztuki z potencjałem, pozyskuje artystów z bardziej organicznych źródeł.


Art conultant oprócz swojego poufnego „know how”, wyszkolonego oka i rozlicznych kontaktów, korzysta z możliwości jakie dają m.in. targi sztuki, wystawy czy wizyty w pracowniach artystów. W zależności od unikalnych potrzeb Twojej przestrzeni i preferencji stylistycznych, konsultanci sztuki pozyskują określone dzieła i opracowują spójną koncepcję artystyczną, przeprowadzając gruntowne badania rynku.


Doradca w zakresie sztuki, działając na wielu płaszczyznach równocześnie, jest w stanie odpowiedzieć na każdą potrzebę klienta. Posiadając długofalowe relacje z artystami, ma możliwość kuratorować innowacyjne projekty, zlecając stworzenie niestandardowych dzieł. Sytuacja taka często ma miejsce w przypadku współpracy z projektantami wnętrz, podczas której czuwa on nad całym procesem, stając się niejako managerem projektu. Dzięki temu, że nowo zamówione prace powstają specjalnie pod dany projekt, art consultant wspólnie z artystą, jest w stanie wypracować coś absolutnie wyjątkowego: szytego na miarę i jedynego w swoim rodzaju.


Jak współpracować z art konsultantem?


1. Jasno określ swoje cele. Co chcesz osiągnąć współpracując z konsultantem? Czy potrzebujesz

pomocy w pozyskaniu konkretnych artystów, czy zidentyfikowaniu stylu którym się interesujesz? Szukasz wskazówek, jak zbudować wartościową kolekcję? Interesuje Cię aspekt inwestowania w dzieła sztuki?

Jasne zrozumienie swoich celów pomoże Ci wybrać odpowiedniego konsultanta do Twoich potrzeb.


2. Umów się na wstępną konsultację.

To wstępne spotkanie da Ci szansę poznania konsultanta i ustalenia, czy jest on odpowiedni dla Twoich potrzeb. Dzięki spotkaniu upewnisz się, czy pracujesz z kimś, kogo towarzystwo lubisz. Wybór dzieła sztuki może być długotrwałym procesem, więc posiadanie dobrego partnera, któremu ufasz, z którym lubisz pracować i dobrze się z nim rozumiesz, znacznie ułatwia współpracę.


3. Ustal z konsultantem od samego początku swój budżet na zakup dzieł sztuki.

Dzięki temu unikniesz prezentacji prac, które przekraczają Twój budżet. O wiele łatwiej jest znaleźć odpowiednie prace w ramach budżetu od samego początku, niż później próbować znaleźć

alternatywy dla prac poza budżetem.


4. Pamiętaj, aby zadawać wiele pytań i wyrażać wszystkie wątpliwości.


Niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie, dzieła sztuki, które posiadamy odzwierciedlają zarówno nas samych, jak i to, co chcemy, aby inni zobaczyli. Doświadczony konsultant ds. sztuki sprawi, że Twoja historia będzie centralnym elementem procesu kreacji artystycznej i że powstała w ten sposób kolekcja w pełni zaspokoi Twój apetyt na sztukę.


Dlatego my zaczynamy od pytania: jaką historię Ty chcesz opowiedzieć?
Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page