top of page

Paweł Korab Kowalski

Urodzony w Warszawie, 1974 r.

Żyje i pracuje na Teneryfie w Hiszpanii oraz w Warszawie. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem (prof. Antoni Kowalski). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor 12 wystaw indywidualnych i uczestnik wielu zbiorowych w kraju i zagranicą (Niemcy, Holandia, Francja, Japonia)  
Wystawy indywidualne: “Through time and space”, Galeria -1, Warszawa, Polska; “Et le Corps apparait...”, Espace Vera, Paryż; “Embodiment”, Ney Gallery, Warszawa, Polska;"Above Cloud Level", RH Galerie, Freiburg, Niemcy; "Unknown Islands", Svenstein Museum, Holandia. Laureat ogólnopolskiego konkursu „Obraz 2000”. Wyróżnienie i wystawa na XV Triennale grafiki w Kanagawie w Japonii. 

"Korab prezentuje różnorodną gamę obrazów, z których każdy posiada swój indywidualny język oraz konceptualną głębię. Jego obrazy to wizualny dialog między naturą, a światem stworzonym przez człowieka, zamazujący granice pomiędzy organicznymi formami, a geometrycznymi strukturami, które splatają się ze sobą. Ta fuzja odzwierciedla fascynację Koraba wzajemnym powiązaniem rzeczy oraz stanowi przypomnienie o symbiotycznym związku człowieka z naturą. Malarstwo artysty wymaga zaangażowania i interpretacji, choć jednocześnie zachęca do przyjęcia niejednoznaczności. Jego prace nie opierają się na łatwych klasyfikacjach i kwestionują nasze wcześniejsze pojęcia o tym, czym powinna być sztuka. Przypominają, że istota nie tkwi w dostarczaniu odpowiedzi, lecz w stawianiu pytań i podważaniu pojęć.
Artysta prowadzi cichy dialog z dawnymi mistrzami samemu produkując farby. Wykorzystuje do tego naturalne ziemne pigmenty, wypełniacze skalne i kamienne takie jak marmur, kwarc czy dolomit oraz sproszkowane zoksydowane metale. Ten jakże pracochłonny proces przekłada się na energię, która emanuje z obrazów. Autentyczność i siła kolorów, głębia matowości czy organiczność i zróżnicowanie tekstur to wszystko sprawia, że nie widzimy już farby samej w sobie, widzimy świat, świat zmieniający się w czasie i przestrzeni."
OSCAR SMEJT - krytyk sztuki

.

bottom of page