top of page

Joanna Czajkowska

(Białystok, 1982)
Ukończyła Międzynarodowe Studium Charakteryzacji Filmowej pod kier. Marii Ewy Dziewulskiej.

Malarstwem zajmuje się od 8 lat. Od 2018 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków PSU.

Czajkowska prowadzi kilka cykli malarskich. W cyklu StereoTYPKI skupia się na ujęciu realistycznych sylwetek w nieco surrealistyczny lub abstrakcyjny sposób. Wcześniejszy cykl, Korowód moich marzeń, to świat dziecięcej fantasmagorii, podglądany jakby przez dziurkę od klucza. Autorka dużą wagę przykłada do warsztatu, w swoich pracach skupia się zarówno na stronie wizualnej, jak i zawartej w obrazie opowieści. Inspiracji szuka czerpiąc z życia i relacji międzyludzkich. Na płótnie zostawia swoje własne doświadczenia, nierzadko rozliczając się z poruszanym na nim tematem.

Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Cykl StereoTYPKI
Jest spojrzeniem na relacje ludzkie w oparciu o przeciwieństwa, które tkwią w każdej jednostce. Autorka swoimi pracami zwraca uwagę na rolę, jaką pełnią współcześnie stereotypy i jak nierzadko wpływają na jednostkę. Tytułowe stereotypki to przekonania

i ugruntowany sposób myślenia nas samych i otaczających nas ludzi. Na obrazach zostały spersonifikowane, przyjmując postać małych ludzików. Wędrują po ludzkim ciele, szukając dla siebie przestrzeni. Chcą na nas wpływać, szepcząc do ucha wszelkie poprawności społeczne. Czajkowska w przedstawieniach postaci stara się ukazać samotność, jaka towarzyszy ich działaniom. Wykadrowane ciała są jakby pustynią, a tytułowe stereotypki nie mają mapy, ni żadnych wskazówek aby osiągnąć obrany cel. Sylwetki głównych postaci są natomiast posągowe, jakby niewzruszone tym, że ktoś właśnie próbuje przekroczyć ich granice. Traktują je jakby były jedynie cienką warstwą pośród ciągłości zdarzeń, składających się na ich życie.

bottom of page