top of page

Beata Pankiewicz

Beata Pankiewicz mieszka i tworzy w Polsce i Stanach Zjednoczonych. 
Ukończyła School of Visual Arts w Nowym Jorku pod mentorstwem Jerry’ego Saltza, amerykańskiego krytyka sztuki, głównego kolumnisty New York Magazine, jak również u boku cenionych artystek, takich jak Diana Cooper, Lynda Benglis and Alice Aycokc. Beata była członkiem niedzielnych spotkań u Louise Bourgeois w Soho, gdzie po raz pierwszy poznała rzeźbiarkę Ursula Von Rydingsvard, z którą później współpracowała przez kilka lat, a skończyło się to nominacją Beaty do prestiżowej międzynarodowej rezydencji artystycznej Civitella Ranieri w Umbrii. 
Prace Beaty Pankiewicz prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych.
Obrazy Beaty inspirowane są światem naturalnym w całej jego dzikiej i zarazem uporządkowanej okazałości, jak również typowo mechanicznymi i nowoczesnymi procesami zawiązanymi z tworzeniem piękna, zgodnie z powiedzeniem Dostojewskiego ”beauty will save the world.” Nigdy nie interesowało ją rzeczywiste odtwarzanie tego co urzeka, a raczej odkrywanie co byłoby gdyby i odczytywanie samego procesu produkcji ręcznej i maszynowej. Oprócz bycia artystką, Beata jest również stylistką wnętrz, przedmiotów i sytuacji. To nie przypadek, że w jej pracach pojawiają się motywy nakładających się na siebie tekstur, elementów organicznych i fragmentów powtarzających się z niemal maszynową częstotliwością. Jak mówi, interesuje ją w równej mierze przód jak i tył ręcznie wykonanej tkaniny- produkt i proces, tam gdzie wyszło idealnie i tam, gdzie pomyłka staje się unikatem.
PS. Obrazy malowane są na drzewie pokrytym kilkoma warstwami weneckiego gipsu, na to nakładane są naturalny akryl i ołówek. Całość jest kombinacją malarstwa, rysunku i akwaforty/etching.

bottom of page